آمارهای سرمایه‌گذاری کردستان واقعی نیست

دسته: آخرین خبرها , اجتماعی , اقتصادی , فیلم و صوت
بدون دیدگاه
دوشنبه - 27 فوریه 2017

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس:
بروکراسی سخت اداری مانع اصلی جذب سرمایه‌گذار در کردستان است/آمارهای سرمایه‌گذاری کردستان واقعی نیست
نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس گفت: بروکراسی‌های سخت و سنگین اداری در استان از مهم‌ترین دلایل عدم تحقق سرمایه‌گذاری در کردستان است.

سیداحسن علوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار کرد: علی‌رغم اینکه سرمایه‌گذاری در استان زیاد بود و مسوولان تصمیم‌گیری دولت دوست داشتند این مهم اتفاق بیقتد متاسفانه بنا به دلایل متعددی در این راستا توفیقی حاصل نشده است.

وی با بیان اینکه تنها راه رفع بیکاری و رونق کسب‌وکار در کردستان توسعه سرمایه‌گذاری در دو بخش داخلی و خارجی است، گفت: در برخی استان‌ها مانند کرمان طی سال گذشته 3 میلیارد و 500 هزار دلار سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده است در حالی که بنا به ظرفیت‌های مختلف ما در استان کردستان می‌توانستیم با سهولت بیشتری در این زمینه حرکت کنیم.

به گفته نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس، بازیابی در استان‌های مانند کردستان به دلیل مرزی بودن بهتر از استانی مانند کرمان انجام می‌شود، ولی متاسفانه در بحث جذب سرمایه‌گذار نتوانسته‌ایم به خوبی عمل کنیم.

علوی امنیت پایدار در کردستان را از ظرفیت‌های بسیار خوب برای توسعه سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذار خارجی در این استان دانست و گفت: دولت اگر دنبال ایجاد رونق در مناطق مرزی است باید تمام توان خود را به بحث جذب سرمایه‌گذار معطوف کند.

ضرورت ایجاد پنجره سرمایه‌گذاری قوی در کردستان

وی ایجاد پنجره سرمایه‌گذاری بی‌نهایت قوی در استان‌هایی مرزی مانند کردستان را ضروری خواند و اظهار داشت: باید از ظرفیت افراد خیر و نیکوکار نیز برای توسعه و رونق در کردستان بهره‌گیری شود.

وی در زمینه عملکرد دولت در حوزه ایجاد اشتغال و رفع بیکاری در کردستان، گفت: واقعیت این است که دولت در این زمینه موفق نبوده است.

به گفته نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس، دولت اقداماتی در زمینه اشتغال‌زایی در کردستان انجام داده است که کافی نیست و باید با جدیت هرچه بیشتر به این حوزه ورود پیدا کند.

علوی به آمار بالای جوانان به ویژه فارغ‌التحصیلان بیکار در این استان گریزی زد و افزود: متاسفانه افزایش نرخ بیکاری در کردستان به ویژه در بین جوانان فارغ‌التحصیل موجب ایجاد یاس و ناامیدی در آنان شده است.

وی اظهار کرد: دولت هرچه در حوزه اشتغال و تقویت اقتصاد در استان‌های مرزی مانند کردستان تلاش کند به همان میزان توانسته در تقویت پایه‌های امنیت نقش‌آفرینی داشته باشد.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس در مورد جذب سرمایه‌گذار خارجی در کردستان در طول عمر دولت تدبیر و امید نیز گفت: دولتمردان در این زمینه آماری می‌دهند و چیزهایی می‌‌گویند که واقعیت ندارد.

به گفته علوی، نبود جاذبه‌ و مشوق برای جذب سرمایه‌گذار در کردستان یکی از دلایل عدم رغبت سرمایه‌گذاران خارجی به سرمایه‌گذاری در استان است.

وی در ادامه از بروکراسی‌های سخت و سنگین اداری در استان به عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل عدم تحقق سرمایه‌گذاری در کردستان نام برد و اظهار داشت: این بروکراسی‌ها و نحوه برخورد ادارات متولی با سرمایه‌گذارانی که به استان می‌آیند موجب می‌شود بقا را به القای سرمایه‌گذاری ببخشند و در دیگر استان‌ها اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

وی اضافه کرد: برداشت غلط و سختگیرانه در قوانین و دستورالعمل‌ها در استان موجب شده که این مسئله حادتر و سرمایه‌گذار خارجی را خسته کرده و دیگر رغبتی به بازگشت نداشته باشد.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس گفت: عدم تسلط به قوانین و برخی نگاه‌های سختگیرانه در بدنه کارشناسی ادارات اجرایی موجب شده است نشاط سرمایه‌گذاری در کردستان صورت نگیرد، در صورتی که وقتی یک سرمایه‌گذار به استان ما مراجعه می‌کند باید فرش قرمز جلوی پایش انداخته شود.

علوی تکریم سرمایه‌گذار از سوی دستگاه‌های اجرایی را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید سرمایه‌گذار مطمئن شود که در جای امنی قرار گرفته و سرمایه‌اش را در جای خوبی هزینه می‌کند.

به گفته وی، نحوه برخورد غیرکارشناسی در بدنه برخی ادارات با سرمایه‌گذار موجب می‌شود که در همان لحظه اول پیشمان شود.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس با بیان اینکه در طول چند سال گذشته سرمایه‌گذارهای قدر زیادی را به استان آورده‌ایم اما در اکثر موارد بی‌نتیجه ماند، گفت: در بحث خودروسازی، هواپیما و غیره سرمایه‌گذارانی به استان آوردم که به همان دلایلی که قبلا عنوان شد آنها را فراری دادند و الان همان سرمایه‌گذاران در سایر استان‌های کشور سرمایه‌گذاری‌های جدی کرده‌اند.

علوی اظهار کرد: الان نیز با سرمایه‌گذارانی صحبت کرده‌ایم، اما از ترس اینکه آنها را نیز فراری دهند جرأت رسانه‌ای کردن آنها را نداریم.

وی با تقدیر از ورود بسیار خوب دستگاه‌های امنیتی برای مقابله با کسانی که سرمایه‌گذاران را از استان فراری می‌دهند گفت: دستگاه‌های امنیتی به صورت بسیار جانانه به این مهم ورود پیدا کرده و همین امر می‌تواند نوید بر رفع برخی موانع در این حوزه باشد.


نوشته شده توسط:modir - 413 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 295
برچسب ها:
دیدگاه ها