بیکاری ۴۵ درصدی در کردستان/ حوزه فرهنگ استان وضعیت بدی دارد

دسته: آخرین خبرها , اجتماعی , اقتصادی , سلامت , سیاسی , فرهنگی هنری , فیلم و صوت
بدون دیدگاه
جمعه - 29 جولای 2016

نماینده مردم سنندج در مجلس:

بیکاری ۴۵ درصدی در کردستان/ حوزه فرهنگ استان وضعیت بدی دارد

سنندج- نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی گفت: در حالی که آمارهای مختلفی در خصوص میزان بیکاری در کردستان منتشر می شود که آمار واقعی بالای ۴۵ درصد است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید احسن علوی شامگاه پنج شنبه در نشست هم اندیشی با خبرنگاران رسانه های جمعی استان کردستان در آستانه روز خبرنگار در سنندج، اظهار داشت: تعامل و همکاری با رسانه های جمعی از سوی همه مدیران و مسئولان یک امر لازم و ضروری به شمار می رود و همه ما باید به این مهم توجه داشته باشیم.

وی با اشاره به رسالت و نقش خبرنگاران در جامعه، عنوان کرد: قشر رسانه و خبرنگار باید با نقد سازنده خود در مقابل کم کاری ها و ضعف های مدیران و مسئولان ایستادگی کرده و جامعه را به سمت و سوی توسعه پایدار و همچنین رفع معضلات سوق دهد.

نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه در شرایط فعلی کردستان در تمامی شاخص های توسعه جزو استانهای آخر کشور به شمار می رود و این مهم روند کار برای خدمت رسانی بهتر به مردم را مختل کرده است.

وی گفت: در حال حاضر در شاخص درآمد سرانه استان کردستان رتبه ۲۹ کشور را در اختیار دارد و متاسفانه در سایر بخش ها و شاخص ها نیز کردستان وضعیت چندان مناسبی ندارد به گونه ای که در ارزش افزوده رتبه ۲۴ و در ارزش افزوده بخش صنعت و معدن رتبه ۲۶ را در اختیار دارد.

وی با اشاره به وضعیت نگران کننده بیکاری در استان کردستان، عنوان کرد: در شاخص میزان بیکاری در کردستان نیز وضعیت علیرغم آمارهای غیرواقعی مدیران و مسئولان بسیار بد است و این میزان به بیش از ۴۵ درصد نیز می رسد.

علوی ادامه داد: در حوزه منابع بانکی هم استان کردستان جزو استانهای کم برخوردار کشور به شمار می رود و تنها حدود هفت دهم درصد از منابع بانکی کشور در اختیار استان کردستان است.

امنیت زیربنای اصلی برای جذب سرمایه گذاری است

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به تحولات یک ماه اخیر استان کردستان، افزود: در طول یک ماه اخیر شیطنت هایی در مرزهای استان کردستان صورت گرفت که خوشبختانه با هوشیاری و حضور به موقع نیروهای امنیتی و نظامی این فتنه ها خنثی شده و با افراد خاطی نیز برخورد شد.

نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی گفت: هم اکنون گروهک های معاند و ضد انقلاب با حمایت کشورهای غربی و حتی منطقه هم دست به اقدامات تروریستی می زنند که خوشبختانه این اقدامات به بهترین شکل ممکن سرکوب شده و خنثی شد.

وی امنیت را زیربنای اصلی برای توسعه در هر جامعه ای عنوان کرد و افزود: حضور افراد سرمایه گذار در استان کردستان نیازمند امنیت پایدار است و انتظار می رود که با مشارکت خود مردم و همچنین هوشیاری نهادهای مسئول این امنیت در کردستان در بهترین شرایط ممکن ادامه داشته باشد.

مدیران میانی و بدنه کارشناسی ادارات مانع حضور سرمایه گذار در کردستان است

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع مشکلات در راستای جذب سرمایه گذار در استان کردستان اشاره کرد و یادآور شد: متاسفانه در حال حاضر ما در حوزه مدیران میانی و بدنه کارشناسی بعضی از ادارات و سازمان های دولتی با مشکلاتی مواجه هستیم و این افراد مانع جذب سرمایه گذار شده و افراد متفاضی سرمایه گذاری را فراری می دهند.

علوی اظهار داشت: من به عنوان نماینده مردم تاکنون افراد سرمایه گذار زیادی را به استان کردستان دعوت کرده ام و این روند را ادامه می دهم و از این پس افرادی که باعث فرار سرمایه گذاران از استان شوند را به مردم معرفی خواهم کرد.

وی خواستار تغییر و تحول اساسی در راستای نوع نگاه مدیران میانی و بدنه کارشناسی ادارات به موضوع سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان کردستان شد و افزود: انتظار می رود که این نوع تغییر نگاه به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار گرفته و هر چه سریعتر اجرایی و عملیاتی شود.

عملکرد مدیرکل جدید راه و شهرسازی کردستان مثبت بوده است

وی به موضوع عملکرد مدیران تازه منصوب شده در شماری از ادارات و سازمان های دولتی استان کردستان اشاره کرد و گفت: یکی از اولویت های اصلی برای به کارگیری مدیران در کردستان شرط بومی بودن است ولی خوشبختانه در میان انتصابات اخیر افراد غیربومی هم عملکرد قابل دفاعی دارند.

نماینده مردم شهرستان های سنندج دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به عنوان نمونه می توان به اقدامات مدیر کل راه و شهرسازی کردستان اشاره کرد که از زمان حضور وی در این بخش اقدامات خوبی برای فعال کردن پروژه های راکد و تعطیل در حوزه راه صورت گرفته است و انتظار می رود که این روند به صورت جدی دنبال شود.

وی به عملکرد شهردار سنندج اشاره کرد و گفت: در حوزه شهرداری نیز شماری از پروژه های مهم عمران شهری که چندین سال تعطیل شده بودند دوباره فعال شده و این دو مورد نشان می دهد که بعضی از مدیران غیربومی نیز می توانند عملکرد مناسبی داشته باشند.

علوی همچنین به وضعیت فرهنگ استان کردستان اشاره کرد و افزود: متاسفانه وضعیت فرهنگ در کردستان به هیچ عنوان مناسب نیست و علیرغم تذکرات صورت گرفته ولی اقدامی برای رفع این مشکلات صورت نمی گیرد.

وی ضمن انتقاد از بی تفاوتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به مطالبات فعالان حوزه فرهنگ و هنر استان کردستان، بیان کرد: نقدهای جدی به وضعیت فرهنگ و هنر استان کردستان وارد است و انتظار می رود که مسئولان ارشد استان نیست به وضعیت این بخش بی تفاوت نبوده و برای درمان دردهای آن هر چه سریعتر اقدام کنند.

علوی در بخش دیگری از این نشست خبری ضمن پاسخ به سوالات مطرح شده از سوی خبرنگاران رسانه های جمعی استان کردستان، از آمادگی خود برای کمک به خانه مطبوعات و همچنین حمایت بیشتر از خبرنگاران خبر داد و گفت: تقویت رسانه های جمعی می تواند زمینه را برای توسعه بیشتر فراهم کند و به همین دلیل لازم است که تمامی مدیران و مسئولان نسبت به خبرنگاران و فعالان عرصه رسانه حساس بوده و آنها را حمایت کنند


نوشته شده توسط:modir - 438 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۲۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

*

code