مهندس علوی : استان کردستان در امر تبادلات منزوی است

دسته: آخرین خبرها , اجتماعی , سلامت , سیاسی
بدون دیدگاه
سه‌شنبه - 14 می 2019

سیداحسن_علوی در نطق میان دستور

استان کردستان در امر تبادلات منزوی است

?نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس، گفت: استان کردستان با وجود امکان ارتباط مرزی با کشور عراق کماکان استان منزوی در امر تبادلات مرزی است.

? سیداحسن_علوی نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستور خود در نشست علنی امروز ( دوشنبه 23 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی، گفت: از اقدام قاطعانه اما دیر هنگام رئیس جمهور و هیات وزیران در جراحی برجام و مقابله گام به گام با عهد شکنان معاهده برجام که با زور آرزو تسلط بر جهان دارند تشکر می‌کنم.

?کردستان در قله تورم نقطه به نقطه قرار دارد

?نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: کردستان با دو یک دهم (۲/۱)درصد جمعیت کشور با وجود منابع غنی و ثروت نهفته فراوان امروز در بالاترین قله تورمی نقطه به نقطه بیش از 60 درصد در سه گروه کل خانوار ایستاده است، این به آن معنا است که هر خانواده کردستانی برای تامین مایحتاج اساسی زندگی عادی باید هزینه ما بین ده تا دوازده درصد بیشتر از سایر خانوارهای ایرانی را بپردازد، در شرایطی که نرخ بیکاری، تورم، فقدان درآمد پایدار ، عدم وجود سرانه و کمبود بسیاری از شاخصه‌های توسعه در این استان بیداد می‌کند.

?کردستان نقش فروانی در خودکفایی گندم دارد

?این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: استان کردستان علی‌رغم تمامی محرومیت‌ها و محدودیت‌ها تامین بخشی اعظمی از محصولات دامی و کشاورزی کشور را عهده دار است و نقش کلیدی در خودکفایی تولید برخی محصولات کشاورزی مانند گندم و توت‌فرنگی را دارد هرچند که شاهد هستیم بارش‌های سیلابی این استان را تحت تاثیر قرارداد و بخش کشاورزی نیز متحمل خساراتی شد.

?وی با اضافه کرد: کردستان با داشتن خاک زر خیر، معادنی غنی، منابع خدادادی، توانمندی‌های اقلیمی متنوع دارای ثمره‌‌های فراوانی است که اسما به نام کردستان اما در عمل به کام دیگران به بار نشسته است، ظرفیت‌هایی که نه تنها در راستای توسعه به خدمت گرفته نشده‌اند بلکه وجود بی‌توجهی‌ها و غفلت‌های تاریخی در حق مردمان این دیار روا داشته می‌شود و توسعه نیافتگی زیر ساخت‌های صادراتی مبتنی بر این ثروت خدادادی در عصر ارتباطات به این سرزمین تحمیل شده است.

?نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی گفت: فرصت‌ها سرمایه گذاری در پیچ و خم‌های مشوق‌های سرمایه گذاری به دام انداخته و با تزریق مشکلاتی مانند نبود صنایع تکمیلی وتبدیلی، فقدان وجود زیرساخت‌های آماده، عدم وجود سرمایه‌گذاران کلان، نبود بستر برای نقش آفرینی جوانان تحصیل کرده و خوش فکر و عدم تسریع در صدور مجوزها این استان را فلج کرده است.

?ثروتمند بودن تنها به داشتن پول و منابع ثروت آفرین نیست

?وی با اشاره به اینکه واضح است که ثروتمند بودن تنها به داشتن پول و منابع ثروت آفرین نیست به همین دلیل درخواست داریم بستر به منابع ارزشمند در بالاترین حد خود فراهم شود، ادامه داد: توسعه زمانی شکل می‌گیرد که راه‌های ارتباطی ضامن دوام، بقا، رشد و تعالی منابع ثروت آفرین باشند، توسعه شریان اقتصادی بر مبنای راه‌ها زمانی محقق می‌شود که زیرساخت‌های ترددی تامین شوند.

?علوی با بیان اینکه متاسفانه خلاء بزرگ در استان کردستان از میان برداشته نشده و وضعیت تاسف‌بار راه‌های زمینی، عدم توسعه خطوط هوایی و عدم تکمیل راه آهن همدان به سنندج روز به روز به عمق این موضوع می‌افزاید، تصریح کرد: استان کردستان با وجود امکان ارتباط مرزی با کشور عراق کماکان استان منزوی در امر تبادلات مرزی است زیرا وجود مرز مشترک با عراق، اشتراکات فرهنگی، بازارچه‌های مرزی و اشتراکات زبانی و قومی با همسایگان آنسوی مرز نتوانوسته استان‌ کردستان را به یکی از قطب‌های توسعه مرزی تبدیل کند زیرا عدم توسعه شاخصه‌های زیرساختی از جمله حمل و نقل ریلی، عدم توجه به ظرفیت‌های آزاد تجاری با تاکید بر شهرستان‌های بانه و مریوان، عدم توسعه متوازن بر اساس محورهای شاخص توسعه‌ای استان نقش کردستان را در این صحنه اقتصادی به گذرگاه نفت‌کش‌های متعدد محدود کرده که همه ساله جز بار روانی منفی، تصادفات، آلودگی محیط زیست و آب‌ها به دلیل واژگونی تانکرهای نفت‌کش چیز دیگری برای مردم این دیار به همراه نداشته است.

?این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، افزود: کردستان استانی امن با مردمانی فرهنگی است که احترام این امنیت پایدار و جامعه مبتنی بر اخلاق، فرهنگ، هنر و صداقت جز با کاهش آلام آنها شدنی نیست، کردها و کردستانی‌ها همواره ثابت کرده‌اند در همه شرایط همراه نظام و انقلاب بوده و سند اثبات این ادعا تقدیم 5 هزار و 400 شهید و صدها جانباز و آزاده‌ای است که رد آنها در این دیار قابل دریافت است.

کانال اطلاع رسانی مهندس سید احسن علوی, [١٤.٠٥.١٩ ٠٣:٢٠]
[In reply to کانال اطلاع رسانی مهندس سید احسن علوی]
?وی گفت: به عنوان نماینده‌ای برخواسته از دل مردم کردستان بار دیگر متذکر لزوم تحقق زیر ساخت‌ها، بهبود راه‌های ارتباطی، اعتماد به جوانان و ایده‌های خلاقانه آنها، تکیه بر ظرفیت مردمی و معنوی کردستان و در نهایت اعتبار شان نام اصیل کردستان هستم زیرا کردستانی‌ها همواره با وجود تمامی کاستی‌ها برای دنیا مظهر غیرت، شجاعت، فرهنگ و هنر بوده و هستند.

?کردستان وزنه ارزشمند در موازنات اقتصادی است

?نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی، گفت: جناب آقای مونسان ریاست سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با توجه به خیزش جهانی به سمت توسعه اقتصاد بر پایه گردشگری می‌طلبد تا از این فرصت نهایت استفاده را برد چرا که کشور ایران به عنوان یکی از ده کشور برتر از نظر جذابیت و گردشگری به صورت عام و استان کر ستان به عنوان استانی با شاخصه‌های جذاب طبیعی، فرهنگی، هنری، انسانی، آئینی در صنعت گردشگری و رونق اقتصادی به طور خاص می‌تواند به عنوان وزنه‌ای ارزشمند در موازنه‌های اقتصادی مطرح شود، امیدواریم توسعه سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی استان کردستان اهتمامی در زمینه گردشگری نیز به کار بسته شود.

?علوی ادامه داد: از آقای شریعتمداری که شغل خبرنگاران و خبرگزاری‌ها را به عنوان شغل سخت و زیان آور مطرح کرد تشکر می‌کنم با توجه به مشکلات معیشتی خبرنگاران امیدواریم مجلس و دولت در راستای تحقق این پیشنهاد همراهی لازم را داشته باشند.

?وی ادامه داد: بیش از هفت هزار و 200 نفر از پذیرفته شدگان قوه قضاییه که 157 نفر از آنها از کردستان هستند از آذرماه سال 96 مراحل آزمون، گزینش و مصاحبه آنها به عمل آمده اما علی رغم هزینه زیادی که متحمل شده‌اند تاکنون تعیین تکلیف نشده‌اند، با عنایت به شرایط سخت زندگی و بیکاری رسیدگی و بکارگیری آنها را خواستاریم.

?این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، افزود: در مصوبه سال 95 تصویب شد که مربیان پیش دبستانی و حق التدریسان غیر مستمر از طریق شرکت‌های دولتی و خصوصی جذب شوند، ضمن اینکه سال 97 مصوبه سال 95 را تایید کرد اما وزارت آموزش و پرورش برخلاف این مصوبه در بخشنامه خود تنها به مربیانی که از محل بودجه دولتی استفاده کرده‌اند اشاره می‌کند درخواست داریم ضمن اصلاح این مورد تاریخ جذب پایین سال 91 را نیز اصلاح کنند.

?وی گفت: بازنشستگان آموزش و پرورش که از ابتدای سال 97 بازنشسته شده‌اند تاکنون پاداشت پایان خدمت خود را دریافت نکرده‌اند بی تردید تا وصول این مبلغ ارزش ریالی آن به یک چهارم کاهش پیدا می‌کند از آنجایی که این قشر از زحمتکش ترین و کم درآمدترین اقشار جامعه هستند در پرداخت مطالبات آنها تعجیل شود.

?نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در مورد رتبه بندی معلمان نیز تسریع و مدرک تحصیلی معلم‌هایی که توسعه و پیشرفت کشور مبتنی بر اندیشه آنها است در نظر گرفته و اعمال شود.


نوشته شده توسط:modir - 442 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

*

code