روایت علوی از دستگاهی که حیاط خلوت مسوولان کردستان شده است

دسته: آخرین خبرها , اجتماعی , اقتصادی , سیاسی
بدون دیدگاه
یکشنبه - 13 ژانویه 2019
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس:
۸۰۰ هزار میلیارد تومان برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام در کشور نیاز است/روایت علوی از دستگاهی که حیاط خلوت مسوولان کردستان شده است
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: در حال حاضر 83 هزار پروژه ناتمام در کشور وجود دارد که بهره‌برداری از آنها در شرایط اقتصادی فعلی به 800 هزار میلیارد تومان نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، سیداحسن علوی ظهر امروز در نشست شورای اسلامی کردستان با نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اینجا کردستان است و باید در جغرافیای استان حرف بزنیم چرا باید کردستان چنین شرایط و این بار از مشکلات را داشته باشد.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی افزود: هر کشور و مملکت و قوم و قبیله‌ای اگر با هم نباشند توسعه‌ای شکل نخواهد گرفت.

وی تصریح کرد: نمایندگان کردستان خیلی با نماینده تهران و سایر استان فرق دارند، شکنندگی نمایندگان مردم کردستان در مجلس بسیار زیادتر است در حالیکه آنها به راحتی خیلی مباحث را مطرح می‌کنند.

علوی در ادامه خاطرنشان کرد: مکاتبات زیادی در بحث تخصیص آب استان انجام دادیم که خبرهای خوبی در این زمینه در آینده نزدیک خواهیم شنید.

وی اضافه کرد: مسائل سیاسی در استان ما زیاد است و به شخصه از این موضوع رنج می‌برم.

افزایش روزافزون قیمت‌ها برای برتریت اقتصاددانان هم قابل هضم نیست

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: سوءمدیریت در کشور ما وجود دارد، در شرایطی قیمت دلار در کشور ما رو به کاهش است که قیمت کالاها رشد فزاینده‌ای دارد و این برای مشهورترین اقتصاددان‌های کشور قابل هضم نیست.

علوی گفت: در مملکتی که خیانت وجود نداشته باشد پیشرفت حاصل نمی‌شود که نمونه‌هایی از آن را در جهان دیده‌ایم.

وی تصریح کرد: در استانی که همدیگر را به رسمیت نمی‌شناسیم توسعه‌ای ایجاد نمی‌شود، در حوزه مدیریت در استان وحدت وجود ندارد، کسانی به عنوان فرماندار در شهرستان‌های استان انتخاب می‌شوند که برای ما غیرقابل قبول است.

تخصص و تعهد باید در انتخاب مسوولان مد نظر قرار گیرد

نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی گفت: تخصص و تعهد باید در انتخاب مسوولان مد نظر قرار گیرد و تخصص باید ملاک و چارچوب اصلی در انتخاب مدیران و مسوولان باشد.

وی تصریح کرد: بارها انتقاد می‌کنیم کسی که لیسانس تاریخ است را نباید برای مدیریت یک دستگاه غیرمرتبط بگذاریم و فلان معلم را فرماندار می‌کنند در شرایطی که اطلاعی از جزئی‌ترین مسائل شهرستان ندارد.

علوی یادآوری کرد: سلسله مراتب در انتخاب و بکارگیری‌ها رعایت نمی‌شود،  نمایندگان موظف به دخالت هستند ما کسی را معرفی نمی‌کنیم و معتقدیم باید افراد توانمند بکارگیری شوند.

روایت علوی از دستگاهی که حیاط خلوت مسوولان کردستان شده است

وی گفت: فردی از نهضت سوادآموزی را برای مدیریت یکی از دستگاه‌های مهم استان انتخاب کرده‌اند که به حیاط خلوت مسوولان دولتی تبدیل شده است و این جای سوال دارد.

علوی تاکید کرد: یک سوال را از همین مسوول در خصوص حوزه کاری‌اش می‌پرسم اگر جواب داد تمام بحث‌های خود در مورد او را پس خواهم گرفت.

این نماینده مجلس گفت: تخصص و تعهد دو اصل مهم در مدیریت موفق است که هر فرد بی‌سواد هم می‌فهمد.

وی گفت: جهاد کشاورزی ما مهندس راه و ساختمان است و در فلان وزارتخانه یک نفر تصمیم‌گیر دارد که اصلا سررشته‌ای در حوزه فعالیت خود ندارد پس نمی‌توان خروجی مثبتی در این شرایط داشته باشیم.

سوء مدیریت مشکل اصلی در کشور ماست

علوی سوءمدیریت را مشکل اصلی کشور دانست و گفت: بکارگیری برخی افراد غیرمتخصص در نقاط حساس و پست‌های مدیریتی موجب بروز مشکلات جدی در کشور و استان شده است.

وی در ادامه گفت: بودجه سال آینده وضعیت مناسبی ندارد، در حال حاضر 2 تا ۲.۵ میلیون بشکه نفت می‌فروشیم که سال آینده در خوشبینانه‌ترین این میزان به 1.5 میلیون بشکه کاهش خواهد یافت پس ما در همین بخش فروش نفت 120 هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهیم داشت.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: ما در کشور تنها 310 هزار میلیارد تومان اعتبار برای حقوق و دستمزد نیاز داریم که در چنین شرایطی چکش‌‌کاری‌های نمایندگان نمی‌تواند درصد قابل‌توجهی از بودجه را بالا و پایین ببرد.

به گفته وی، اعتبارات قطره چکانی دردی از کردستان دوا نمی‌کند چون به تنهایی پروژه راه‌آهن کردستان هزار و 120 میلیارد تومان نیاز دارد و با توجه به وضعیت بودجه، باید 10 سال دیگر صبر کنیم تا این پروژه به بهره‌برداری برسد.

83 هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور وجود دارد

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 83 هزار پروژه شامل 75 هزار پروژه استانی و 8 هزار پروژه ملی در کشور وجود دارد که اجرا و بهره‌برداری از آنها در شرایط اقتصادی فعلی به 800 هزار میلیارد تومان نیاز دارد در حالی که کل اعتبار موجود 62 هزار میلیارد تومان است.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی افزود: تنها راه حل برای خروج از این شرایط جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی است و باید بیشتر این پروژه‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی واگذار شود.

وی اذعان داشت: متاسفانه خیلی‌ جاها به حیاط خلوت دولت تبدیل شده است، شرکت‌های بزرگی مانند شستا باید به بخش خصوصی واگذار شود تا برخی لابی‌گری‌ها و استخدام‌های فامیلی در آن حذف شود.

علوی اضافه کرد: جنگ تمام قد اقتصادی شروع شده است ولی بودجه سال 98 بودجه مقابله با بحران نیست.

بودجه ما در کشور بودجه عملکردی نیست

به گفته وی، بودجه ما در کشور، بودجه عملکردی نیست 45 درصد اعتبارات هزینه تاخیر در اجرای پروژه‌ها می‌شود و این اشکال بزرگی است.

این نماینده مجلس در ادامه به مشکلات حوزه اوقاف در استان هم گریزی زد و گفت: قرآن نگل وقف نیست میراث است چرا باید پول آن هزیه خود منطقه نشود!

وی گفت: تبدیل‌شدن به بردار مخالف دردی دوا نمی‌کند بلکه باید در کنار هم برای رفع مشکلات تلاش کنیم.

علوی در ادامه به عملکرد استاندار کردستان و مدیریت استان هم گریز زد و گفت: استاندار هم برای استان تلاش می‌کند ولی خلاءهای زیادی در استان وجود دارد.

سکوت بسیاری از مسوولان موجب شده فساد جامعه را فرابگیرد

وی تصریح کرد: مشکلاتی که امروز در جامعه ما وجود دارد ناشی از وجود انسان‌های خراب نیست، نتیجه سکوت انسان‌های خوب است، سکوت بسیاری از مسوولان موجب شده فساد دامن جامعه ما را بگیرد.

علوی افزود: یک سرمایه‌گذار قدر برای اجرای پروژه‌ای در راستای ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای اقشار نیازمند در استان جذب کرده‌ام اما جرات نمی‌کنم از آن نام ببرم چون تجربه نشان داده به محض اطلاع‌رسانی، آن را فراری می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: معتقدم موانع سد راه سرمایه‌گذاری در استان زیاد است سرمایه‌گذارهای قدرتمندی برای انجام پروژه‌های مهم شناسایی کردیم ولی اجازه فعالیت به آنها ندادند.


نوشته شده توسط:modir - 430 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 350
برچسب ها:
دیدگاه ها