ضرورت ایجاد اکوسیستم اقتصادی برای مقابله با تحریم‌ها

دسته: آخرین خبرها , اجتماعی , سیاسی , فیلم و صوت
بدون دیدگاه
پنج‌شنبه - 16 آگوست 2018

عضو مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس:
قدرت دفاعی کشورمان مانع جنگ نظامی امریکا علیه ایران است/ضرورت ایجاد اکوسیستم اقتصادی برای مقابله با تحریم‌ها
عضو مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی گفت: قدرت دفاعی ایران سبب شد امریکا مزیت قدرت دفاعی در مقابله با کشورها را از دست دهد و جنگ نظامی را علیه این کشورها کنار بگذارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، سیداحسن علوی پیش از ظهر امروز در مصاحبه با خبرنگاران که به مناسبت روز خبرنگار در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: پندار ما این است که هر روز، روز خبرنگار است و باید دست مریزاد به آنها گفته شود.

وی با تاکید براینکه رسالت خبرنگار بسیار سنگین است، گفت: ارتباط خبرنگار با مسوولین و تولید گزارشات مختلف در مورد وضعیت جامعه بستری برای رفع مشکلات را فراهم می‌سازد.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی به وضعیت تحریم و شرایط امروز خاورمیانه گریزی زد و افزود: در ادبیات راهبردی امریکا به این نتیجه رسیدند که ایران قدرت بازدارندگی متقارن بدست آورده است.

علوی اظهار کرد: قدرت دفاعی ایران سبب شد امریکا مزیت قدرت دفاعی در مقابله با کشورها را از دست دهد و جنگ نظامی را علیه این کشورها کنار بگذارد.

وی اذعان داشت: امریکا بعد از اینکه این مزیت را از دست داد وارد جنگ نرم شد و در این جنگ به خاطر اینکه زمان‌بر است برای اینکه بتواند از شرایط خود استفاده کند بحث حمله سایبری، تحریم‌های اقتصادی و غیره را مورد توجه قرار داده است.

وی افزود: در 13 آبان مسئله تحریم نفت را داریم که این مسئله شاید کشور را در تنگناهای اقتصادی قرار دهد که مسوولان باید برای مقابله با این مسئله برنامه‌ریزی و راهکارهای مناسب ارائه کنند.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: ما باید اکوسیستم اقتصادی را مانند اکوسیستم زیستی ایجاد کنیم تا بتوانیم از این شرایط و بحران بیرون برویم.

علوی با بیان اینکه ما باید در راستای ایجاد اکوسیستم اقتصادی کارآفرین تولید کنیم، گفت: در این راستا دانشگاه‌ها باید نقش‌آفرینی داشته باشند و با تربیت کارآفرین زمینه تقویت اقتصادی و ارزآوری و ارزش افزوده را فراهم سازند.

وی تصریح کرد: در ایران کدام دولت آمده از وزارتخانه‌ها بخواهد که میزان ارزش افزوده‌ای که ایجاد کرده است، را ارائه کند.

وی با تاکید بر اینکه کارآفرین و سرمایه‌گذار باید با هم لینک شوند، خاطرنشان کرد: دولت در این راستا باید با تمام توان و استفاده از ظرفیت‌ها گام بردارد و کارآفرینان را با سرمایه‌گذاران لینگ دهد.

علوی خاطرنشان کرد: ما باید همانگونه که مقام معظم رهبری با تاکید بر توجه به ارزش‌های نظام اسلامی ارتباط با دنیا را با سیاست قوی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: تحریم ایران از تحریم روسیه راحت است چون اگر روسیه را تحریم کنند برای خودشان با توجه به قراردادهایی که این کشور با کشورهای اروپایی دارد، مشکل‌ساز خواهد بود.

معیشت مردم دلیل سوال نمایندگان مجلس از رئیس جمهور بود

وی افزود: 82 نفر از نمایندگان مردم در مجلس از رئیس جمهور سوال کردیم که دلیل این سوال نمایندگان وضعیت معیشت مردم بوده است.

به گفته این عضو مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی، وقتی مسوول سری در دولت و پایی در شرکت‌های خصوصی دارد وضعیت اداره امور کشور از این بهتر نخواهد شد، گفت: ما باید حتما تعارض منافع نداشته باشیم.

وی با تاکید براینکه قوه قضائیه کارهایی شروع کرده که خیلی دیر است و باید پیش از این وارد این مسئله می‌شد، گفت: در شرایطی که در پیش داریم قطعا با محدودیت‌ها و مشکلات جدی در حوزه اقتصادی و غیره مواجه خواهیم بود که این مسئله در استان‌های مرزی مانند کردستان بیشتر خود را نشان خواهد داد.

اتمام پروژه حوزه راه نیازمند 174 میلیارد تومان است

وی با بیان اینکه نام وزیر غیر از وزیر راه و شهرسازی ببرید که برای استان خدمت کرده باشد، گفت: در حوزه راه در سطح استان وضعیت خوبی داریم و این در شرایطی است که راه و شهرسازی 174 میلیارد تومان برای تمام کردن پروژه‌های این حوزه نیاز دارد.

عضو مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس خاطرنشان کرد: در این شرایط 4 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار به این وزارتخانه اختصاص پیدا کرده است در حالی که اتمام پروژه‌ها در کردستان در حوزه راه نیاز به 500 میلیارد تومان اعتبار دارد.

علوی تصریح کرد: سفر وزیر راه به استان کردستان خروجی‌های زیادی برای استان داشت تا جایی که بحث مکان خانه مطبوعات، ساماندهی مناطق حاشیه، ساخت چندین مدرسه، گردنه صلوات‌آباد، جاده مریوان به صورت ویژه از سوی وزیر راه مورد توجه قرار و اعتبار اختصاص پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه باید قدر این کارها را بدانیم، گفت: وزیر راه به گونه‌ای به استان کردستان توجه می‌کند که در بین سایر استان‌ها گفته می‌شود مگر شما فقط وزیر کردستان هستید؟!

علوی اضافه کرد: ای کاش قبل از اینکه وزیر راه به کردستان سفر کند این استیضاح صورت می‌گرفت.

20 درصد وعده‌های نوبخت در کردستان تحقق پیدا کرد

عضو مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس با اشاره به اینکه اگر وزیر راه و شهرسازی در وزارت باقی بماند حتما تحولات جدی در کردستان خواهیم دید، گفت: امروز احتیاج به تعامل داریم و باید از ظرفیت وزرایی که به کردستان می‌آیند به نحو احسن استفاده کنیم.

علوی اظهار کرد: به دلیل برخی مباحث که موجب ناراحتی نوبخت در کردستان شد 20 درصد از اعتباراتی که وعده کرد بود را تخصیص داد.

6 هزار روستا در کشور آب ندارند

وی به موضوع آب هم گریزی زد و با بیان اینکه 334 شهر و 6 هزار روستا فاقد آب هستند، اذعان کرد: 88 درصد از آبهای تجدید پذیر در کشور ما مصرف می‌شود.

وی با بیان اینکه محصول گندم کردستان امسال از مرز یک میلیون تن گذشت، گفت: این مسئله تکانی به اقتصاد کشاورزان داد.

عضو مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس مدیریت آب و هدایت این مهم را ضروری دانست و تصریح کرد:‌ به شدت با انتقال آب به همدان برخورد و در این راستا نهایت تلاش خود را انجام خواهیم

6.5 تن ذخایر طلای کشور در کردستان قرار گرفته است

علوی خاطرنشان کرد: طلای تمام کشور به 3 تن نمی‌رسد ولی ظرفیت طلای کردستان 6.5 تن است ولی جای تاسف دارد که از این ظرفیت نفعی به استان نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه پتروشیمی در کردستان وجود دارد ولی از اشتغال و ارزش افزوده آن بهره‌ای به ما نمی‌رسد، افزود: این واحدها باید برای استان ارزش افزوده و اشتغال به دنبال داشته باشند وگرنه وجودشان ارزشی ندارد.

عضو مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس تصریح کرد: بجای اینکه نمایندگان وقت خود را صرف این بکند که چه کسی مدیر و بخشدار شود به مباحث کلان و مهم استان بپردازند.

وی با تاکید بر اینکه معادن کردستان هنوز که هنوز است فرآوری مواد معدنی شروع نشده و معادن طلا هم به صورت شمش از استان خارج می‌شود که باید صنایع تبدیلی برای ایجاد اشتغال در این حوزه فراهم شود.

وی از کردستان به عنوان امن‌ترین استان برای سرمایه‌گذاری نام برد و گفت: کردستان بهترین منطقه برای سرمایه‌گذاری است اما گیرهایی دارد که بخشی از این مشکلات نیز به دلیل قوانین غیرشفاف است که باید برای آن راهکاری اندیشیده شود.

وی تصریح کرد: استان کردستان نیازمند کارهای اساسی در حوزه فراوری معادن است و باید در این راستا مسوولان استان و مجمع نمایندگان به صورت جدی تلاش کنیم.

وی از سفر کمیسیون عمران در آینده نزدیک به استان خبر داد و گفت: در بحث کمک به بهسازی و ساخت مدارس در سطح استان حمایت‌های خوبی انجام دادیم.

اختصاص اعتبار برای تبدیل خیابان فردوسی به پیاده‌راه

وی اظهار کرد: اعتبارات برای تبدیل خیابان فردوسی به پیاده‌راه در نظر گرفته شده است که یک منوریل در این خیابان ایجاد شود.

وی افزود: امیدواریم با تامین اعتبارات در شرایط اقتصادی و با وجود تحریم‌هایی که با آن مواجه هستیم شاهد عملیاتی شدن این مباحث باشیم.

وی اظهار کرد: بانک مرکزی باید مستقل شود تا در ید قدرت دولت نباشد و این مهم نیاز به برنامه‌ریزی و کار اساسی دارد.

وی به موضوع نقدینگی و مشکلاتی که در این حوزه در کشور وجود دارد گریزی زد و گفت: 2 تریلیون که الان در دست مردم می‌چرخد بانک مرکزی باید بتواند این نقدینگی را جمع و گردش مالی را کند، کند.


نوشته شده توسط:modir - 431 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۸۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

*

code