علوی: ترکیە می‌خواهد داعش دیگری در سوریە تشکیل دهد

دسته: آخرین خبرها , بین المللی , سیاسی , فیلم و صوت
بدون دیدگاه
دوشنبه - 22 ژانویه 2018

نمایندە مردم سنندج، دیواندرە و کامیاران در مجلس شورای اسلامی گفت: همە اهداف دولت ترکیە و بە ویژە شخص اردوغان از بین بردن کردهای سوریە وتشکیل داعش دیگری در سوریه‌ است.

سیداحسن علوی در اعتراض به‌ موشک‌باران عفرین توسط ارتش ترکیە، گفت: متاسفانە حکومت ترکیە و خود رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور، همیشە بە دنبال امیال حزبی و شخصی خود است و توجهی بە صلح و امنیت منطقە و سوریە ندارد.

علوی افزود: اردوغان در تعقیب استراتژی توسعە‌طلبی جغرافیایی و گسترش مرزهای کنونی ترکیە تا احیای خلافت عثمانی است.

وی افزود: ترکیه‌ هیچ اهمیتی بە آشفتگی منطقە و ناامنی سوریە نمی‌دهد و هدف اردوغان گرفتن موصل، کرکوک، مناطق ترکمان‌نشین و سیطرە بر قسمت‌هایی از شمال سوریە تا منبج است.

بە گفتە علوی، حکومت ترکیە با استفادە ابزاری از مخالفین بشار اسد تحت عنوان نیروهای ارتش آزاد سوریە در راستای گسترش مرزهای خود و از بین بردن کردها بە ویژە کرد سوریە بە دنبال ایجاد داعشی دیگر در شمال سوریە و کل جغرافیای این کشور است.

نمایندە مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندرە و کامیاران همچنین تاکید کرد کە استراتژی و سیاست‌های دولت اردوغان در منطقە بردار مخالف سیاست‌های منطقە‌ای جمهوری اسلامی ایران است و دولت ترکیە قطعا همراه خوبی برای ایران نیست.

علوی گفت: ایران و نیروهای مقاومت برای ریشەکن کردن خشونت، تروریسم و گروه‌های تکفیری – داعشی و بازگشت آرامش و امنیت بە منطقە بە ویژە سوریە و عراق، شهدای زیادی تقدیم کردە‌اند اما اکنون دولت اردوغان تمامیت ارضی سوریە را مورد هدف قرار دادە است و علیە سیاست‌های ایران، سوریە و روسیە اقدام بە موشک‌باران کردهای سوریە می کند.

وی تاکید کرد: باید دستگاه دیپلماسی کشورهای همسایە از جملە ایران و عراق بە مخالفت جدی با حملات ترکیە اقدامات ضروری را انجام دادە و اجازە ندهند کە ارتش ترکیە بیش از این دست بە کشتار کردهای سوریە در عفرین بزند.

این نمایندە مجلس همچنین گفت: بسیاری از مواقع مرزهای جمهوری اسلامی ایران بە دلیل سیاست‌های اردو‌غان مورد تهدید قرار گرفتە است و اکنون اردوغان بردار مخالف بزرگی برای سیاست‌های ایران در منطقە است.


نوشته شده توسط:modir - 431 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۶۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

*

code