عدم دقت در ساخت و سازها بازی با جان مردم است

دسته: آخرین خبرها , اجتماعی , فیلم و صوت
بدون دیدگاه
پنجشنبه - 23 نوامبر 2017

مهندس علوی:
عدم دقت در ساخت و سازها بازی با جان مردم است
عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه باید از افراد دارای صلاحیت و تجربه فنی و توانایی تخصصی در زمینه ساخت و سازها باید استفاده شود، گفت: نظام فنی و اجرایی کشور باید یک ریکاوری و تجدید نظر در قوانین خود داشته باشند.
سیداحسن علوی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج، با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از مناطق زلزله زده کرمانشاه، اظهار کرد: زلزله اخیر و زلزله‌هایی که در گذشته در کشور ما اتفاق افتاده نشان می‌دهد که متاسفانه عملکرد مناسبی در ساخت‌ و سازها در کشور وجود ندارد.
وی به برخی مشکلات اصلی در بحث اجرای پروژه‌ها در کشور گریزی زد و گفت: ما در نظام فنی اجرایی آئین‌نامه‌های متعددی داریم، اما در اجرا اشکالات زیادی از جمله در زمینه ژئوتکنیک، عدم شناسایی درست مقاومت مجاز خاک، نوع بتن و غیره موجب شده خروجی مناسبی در حوزه ساخت و سازها در کشور نداشته باشیم.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: براساس آنچه در شهرهای زلزله زده کرمانشاه مشاهده کردیم نوع بتن استفاده شده در برخی شهرهای زلزله زده پوک و کاملا غیراستاندارد بود که غیرقابل قبول است.
علوی با بیان اینکه اجرای پروژه‌ها با پرکننده‌ها، سنگ‌های بزرگ، سفال و غیره ساخت‌ و سازهای را غیر استاندارد کرده است، گفت: آیا افرادی که به عنوان ناظر در این پروژه‌ها فعالیت می‌کنند این واقعیت‌ها را نمی‌بینند.
وی خاطرنشان کرد: سازمان نظام مهندسی و حوزه فنی و اجرایی در زمان ساخت و سازها باید بیش از پیش به هم نزدیک باشد تا شاهد ایجاد چنین بناهایی آسیب‌زا به لحاظ جانی و مالی در کشور نباشیم.
*نبود نظارت دقیق بر روند ساخت و سازها
نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه حوزه اجرا در ساخت و سازها نقیصه جدی است، اذعان داشت: متاسفانه در بخش نظارت نیز در کشور آنگونه که باید، عمل نمی‌شود.
علوی خاطرنشان کرد: دستگاه‌ها و افرادی که به عنوان ناظر در بحث ساخت و سازها در کشور تعهد دارند، باید بر اساس مقررات و چارچوب تعیین شده در این زمینه ورود کرده و پیمانکاران به وظایف خود عمل کنند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ایران از کشورهای زلزله‌خیر در جهان است توجه به حوزه اجرا و نظارت در ساخت و سازها به منظور جلوگیری از افزایش تلفات مالی و جانی در زمان وقوع حوادث به ویژه زلزله از اهمیت زیادی برخوردار است.
به گفته عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، سرزمین ایران دارای رژیم تکتونیکی فشارشی است که ناشی از حرکت قاره‌ای صفحه عربستان به زیر صفحه ایران است، فشاری که در صفحات زمین عربستان ایجاد شده موجب وقوع زلزله‌ در ایران می‌شود به گونه‌ای که هر 10 سال یک بار شاهد وقوع زلزله‌ها مهیب در کشور هستیم.
علوی با بیان اینکه این تجربه در زمینه زلزله‌خیز بودن کشور نیاز به دقت بیشتر در بحث ساخت و سازها و نظارت را دوچندان می‌کند، گفت: یکی از مشکلات جدی که در بررسی ساخت وسازهای در مناطق زلزله زده کرمانشاه دیدیم، طبقات نرم بود مقاومت و سختی جانبی از عوامل کلیدی در مقامسازی ساختمان‌ها دربرابر زلزله هستند که در ساختمان‌های با طبقه نرم اعضای باربر جانبی یا از اول طراحی و اجرا نشده‌اند و یا کافی نیستند و این موجب می‌شود طبقات زیرین ساختمان‌ها پس از زلزله نشست و طبقات بالایی نیز به سرعت دچار آسیب شوند.
*نبود دقت لازم در اجرا و محاسبات ساخت و سازها
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه طبقات پایین بیشتر ساختمان‌ها در مناطق زلزله زده کاملا محو و برخی از ساختمان‌ها نیز واژگون شده بود و این نشان می‌دهد که در اجرا و محاسبات دقت لازم صورت نگرفته و در این حوزه مشکل داریم.
نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس اذعان کرد: استفاده از افراد با صلاحیت در بحث اجرا و نظارت بر روند ساخت و سازها از سوی وازرت راه و شهرسازی و نظام مهندسی به منظور جلوگیری از تکرار این خسارت‌ها در آینده ضروی است.

علوی با تاکید بر اینکه باید از افراد دارای صلاحیت و تجربه فنی و توانایی تخصصی در زمینه ساخت و سازها استفاده شود، اظهار کرد: افرادی که دید فنی و نظارت فنی دارند باید در این راستا مورد توجه قرار بگیرند.
وی خاطرنشان کرد: ساختمان بیمارستان سرپل ذهاب که کمتر از 8 ماه از عمر بهره‌برداری آن می‌گذرد در برخی نقاط دچار ریزش شده و حتی سازه ستون‌های آن نیز دچار ترک خوردگی شده است نشان از بی‌توجهی در حوزه اجرا و نظارت در ساخت و سازها است.
وی با بیان اینکه شاید بخشی از خسارت وارد شده به این بیمارستان جدید التاسیس وجود کانال و یا قنات و یا خاک دستی در زیر آن باشد، گفت: این تجربه و اتفاقات بهما هشدار می‌دهد که نظام فنی و اجرایی کشور باید یک رکاوری و تجدید نظر در قوانین خود داشته باشند.
*ضرورت شناسایی علت ضعف ساختمان‌ها در مقابل زلزله‌
نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس خاطرنشان کرد: باید علت ضعف ساختمان‌ها در مقابل زلزله‌ها دیده شود و هر سال در تغییران که در آئین‌نامه‌ها داده می‌شود این مهم مد نظر قرار بگیرد.
علوی اظهار کرد: متاسفانه به دلیل اینکه اجرای درستی در حوزه ساخت و سازها در کشور نداریم، موجب ایجاد تزلزل و ضعف و در نتیجه خسارت‌های جبران ناپذیر جانی و مالی در زمان وقوع چنین زلزله‌هایی می‌شویم.
وی بر لزوم توجه جدی به استاندارد مصالح در زمان ساخت و سازها تاکید کرد و گفت: استفاده از بستر و ظرفیت کارشناس‌ها و افراد توانمند به لحاظ تئوری و عملی در این حوزه ضروری است.
نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس خاطرنشان کرد: متولیان امر نباید اجازه دهند که ساخت و سازها در کشور به دست هر کس بیفتد و با این کار با جان و مال مردم بازی شود.
علوی با تاکید بر این نکته که سازمان نظام مهندسی در کشور باید تکان بخورد، گفت: باید در اجرای پروژه‌هایی به ویژه طرح‌هایی مانند مسکن مهر و مراکز مهم و استراتژیک باید افراد توانمند و متخصص استفاده شود و در ورود مجریان به این طرح‌ها به صورت جدی نظارت صورت بگیرد.
وی با بیان اینکه در آزمایشات جوش، بتن و غیره در اجرای پروژه‌ها باید سختگیری‌های جدی صورت بگیرد، گفت: افرادی مانند مجری پروژه‌های مسکن مناطق زلزله زده کرمانشاه و بیمارستان خسارت دیده آن باید از دایره فنی خارج شوند.
نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس اذعان کرد: در کمیسیون عمران مجلس موضوع را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد و معتقدیم برای جلوگیری از تکرار این مسائل قانون نظام مهندسی باید تغییر پیدا کند.
*وجود بیش از 74 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور
علوی با اشاره به وجود بیش از 74 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور و همچنین حاشیه‌نشینی و وجود خانه‌های تارعنکبوتی در این مناطق اذعان کرد: ساختمان‌های عمومی به ویژه مدارس باید در بحث مقاوم‌سازی به صورت جدی در سراسر کشور مورد توجه قرار گیرند.
وی گفت: این زمین لرزه به ما این هشدار را داد که ساختمان‌های عمومی در کشور از استقامت مناسب در برابر زلزله‌ها برخوردار نبوده و برای جلوگیری از بحران‌های جدی باید در این حوزه اقدامات اساسی انجام شود.
نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس با تاکید برچاره‌اندیشی جدی دولت در زمینه مقاوم‌سازی مدارس در سطح کشور، اذعان کرد: بی تردید اگر این زلزله در هنگام روز و باز بودن مدارس در استان کرمانشاه به وقوع می‌پیوست حتی در ریشتر بسیار پایین‌تر شاهد تلفات جانی جدی در سطح مدارس و ادارات در این استان بودیم.
#زلزله کرمانشاه زنگ خطر برای مسوولان کردستان
#علوی در ادامه وقوع این زلزله را زنگ خطری برای مسوولان استان دانست و گفت: بدون شک هر گسلی یک ساختار دارد و تکان و لرزش یک گسل در کنار گسل‌های دیگر می‌تواند زمینه وقوع زلزله را در جای دیگر فراهم سازد.
وی خاطرنشان کرد: خطر وقوع زلزله همانطور که قبلا هشدار داده بودم در کردستان بیش از هر استان دیگری وجود دارد و مسوولان استان باید ضمن تشکیل مدیریت بحران در استان از آمادگی کامل برای مقابله با بحران برخوردار باشند.
نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس دقت جدی در روند اجرای پروژه‌ها و ساخت و سازهای جدید در استان را مورد تاکید قرار داد و اذعان کرد: با توجه به حجم بالای بافت فرسوده در کردستان هوشیاری برای مقابله با بحران ضروری است.

#علوی با تاکید بر اینکه با بیان این مطالب دنبال ایجاد ناامنی نیستم، گفت: موقعیت تکتونیکی کشور و وجود گسل‌های فراوان باعث شده که شاهد وقوع زمین لرزه‌های زیادی در کشور باشیم و این یک امر طبیعی بوده و وقوع زلزله 7 ریشتری در استان همجوار ما موجب می‌شود با حساسیت و دقت بیشتر به موضوع بپردازیم.

سنگ تمام کردستانی‌ها در حمایت از زلزله‌زدگان

وی در ادامه با تقدیر از حمایت‌های بی‌دریغ مردم کردستان از مردم زلزله‌زده کرمانشاه گفت: در مقابل روح بزرگ مردم کردستان باید سر تعظیم فرود آورد چرا که برای کمک به هم‌نوعانشان سنگ تمام گذاشتند.

نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس با بیان اینکه مردم کردستان انسانیت را به بهترین شیوه در واقعه تلخ زلزله کرمانشاه معنا کردند، خاطرنشان کرد: مردم کردستان همواره ثابت کرده‌اند که در کمک به همنوعان خود پیش قدم بوده و این مهم را حتی در تاریخ این مردمان و در زمان جنگ ایران و عراق با حمایت از آوارگان به تصویر کشیدند.

#علوی با تاکید براینکه طی روزهای اخیر مردم کردستان بار دیگر با تقسیم رنج هموطنانمان زلزله زده خود ثابت کردند که باید درس انسانیت را از آنها فرا بگیریم، افزود: مردم کردستان به همه نشان دادند که مسیر زندگی و انسانیت باید چگونه باشد و این وظیفه همه ما مسوولان است که در برابر این عظمت سر تعظیم فرود بیاوریم.

وی خاطرنشان کرد: این عزم راسخ و حضور مردم در کمک به زلزله‌زدگان و به دوش کشیدن بخشی از وظایف دولت رسالت مسوولان برای خدمت به آنان را مظاعف کرده است.


نوشته شده توسط:modir - 420 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 232
برچسب ها:
دیدگاه ها