روند توسعه در کردستان مطلوب نیست

دسته: اقتصادی
بدون دیدگاه
جمعه - 13 می 2016

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس:
قانون به نفع تولیدکنندگان تسهیل شود / به صنایع پایین‌دستی توجهی نمی‌شود / روند توسعه در کردستان مطلوب نیست
نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی با عنوان اینکه محیط کسب و کار کشور با گیرهای بسیاری مواجه است، گفت: نباید کارشناسان سختگیرانه به مسائل نگاه کند بلکه باید قوانین را به نفع سرمایه‌گذار و تولیدکننده تسهیل کرد.
سیداحسن علوی شامگاه شنبه در مراسم راه‌اندازی مجدد کارخانه خورشید زریوار سنندج، اظهار داشت: از اراده قطعی خانواده روزچنگ و همه مدیرانی که دل در گرو توسعه کردستان دارند، برای راه‌اندازی مجدد کارخانه ایستک قدردانی می‌کنم.
این نماینده مجلس افزود: شاید این موضوع دریچه‌ای برای احیای سایر کارخانه‌های دیگری باشد که تعطیل و یا نیمه تعطیل هستند و مجمع نمایندگان استان نیز در خدمت این کار خواهند بود.
علوی تصریح کرد: روند توسعه در استان کردستان مطلوب نیست و شاخص‌های توسعه استان دچار بیماری شده‌اند که به تاریخ گذشته استان برمی‌گردد.
وی خاطرنشان کرد: در کنار این تاریخ سخت کردستان، فشارهای اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه و همچنین نبود اعتبارات استانی و ملی مزید بر علت روند کند توسعه در کردستان است که سبب شده است شکاف توسعه‌نیافتگی آن با سایر استان‌های توسعه‌یافته بیشتر شود.
نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی یادآوری کرد: بین سال‌های 75 تا 85 مهاجرت در کردستان آمار بسیار بالایی داشت اما آن زمان، بیشتر کارگران غیرماهر از استان مهاجرت داشتند اما امروز کارگران دارای مهارت، تحصیلکردگان و نخبگان استان به دلیل بیکاری و نبود اشتغال از کردستان مهاجرت می‌کنند.
علوی افزود: ما به عنوان نمایندگان مردم در مجلس ناگزیریم گاهی اوقات به این مسائل اعتراض کنیم چون با وجود منابع طبیعی، آب، مناطق گردشگری و نیروی انسانی ماهر و نخبگان زیاد نتوانسته‌ایم به توسعه دست پیدا کنیم و دولت برای نیل به این هدف باید سند توسعه راهبردی استان را تدوین کند.
وی گفت: در جایی که می‌بینیم کردستان در تولید ناخالص ملی رتبه 28 کشور را دارد و تولید سرانه آن نصف میانگین کشور است و آمار بیکاری کردستان روند فزاینده‌ای دارد، نگران هستیم.
نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: وقتی کردستان زمینه سرمایه‌گذاری بالا و بازاریابی خوبی به واسطه برخورداری از 230 کیلومتر مرز مشترک دارد، چرا نباید اقدامی اساسی در زمینه توسعه انجام داد.
وی گفت: فاصله مرز کردستان تا دریای مدیترانه کمتر از فاصله تهران تا بندرعباس است و این را باید به عنوان یک فرصت دید، اما وقتی تدبیر در کشور خوب نیست، وضعیت به این شکل امروزی درمی‌آید که در کردستان وجود دارد.
علوی همچنین اضافه کرد: باید ضمن اینکه تولیدات را متناسب با شرایط مناطق ایجاد کرد، سیاست ناظر بر امر ارزش افزوده را نیز داشته باشیم چون اکنون محیط کسب و کار در کشور با گیرهای بسیاری مواجه است و حتی یک کارشناس با نگاه سختگیرانه به مسائل نگاه می‌کند که باید قانون را به نفع سرمایه‌گذار و تولیدکننده تسهیل کنیم تا به هدف تثبیت و توسعه تولید برسیم.
نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی گفت: در کشور به صنایع پایین‌دستی توجهی نمی‌شود در صورتی که اگر به این صنایع توجه شود، زمینه‌های اشتغالزایی بیشتری فراهم خواهد شد.


نوشته شده توسط:modir - 417 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 370
برچسب ها:
دیدگاه ها