اعتراض شدید علوی به‌ مدیریت آب در کردستان

دسته: دانش و فناوری , سلامت , سیاسی , فرهنگی هنری , فیلم و صوت , ورزشی
بدون دیدگاه
جمعه - 13 می 2016

اعتراض شدید علوی به‌ مدیریت آب در کردستان

علوی نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی گفت: بیکاری در کردستان در حال افزایش است و عدم سرمایه گذاری و بهره گیری مناسب از منابع ارزشمند منطقه و بی توجهی به توانایی نخبگان منطقه و عدم اعتقاد به بومی گزینی و مدیرانی که به جای مدیریت قدرتمندانه، بیشتر تجربه اندوزی می کنند از مشکلات استان است.

کردپرس-انتخابات مجلس دهم در کردستان مانند سایر استان های کشور با حواشی و حرف و حدیث های همراه بود و با مشارکت حداکثری شهروندان به پایان رسید و شش نفر نمایندگی مردم کردستان در مجلس دهم را عهده دار شدند کردپرس در راستای رسالت خود و پیگیری مطالبات شهروندان و انعکاس عملکرد نمایندگان، گفتگویی با سید احسن علوی نماینده دوره نهم و دهم مردم شهرستانهای سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی انجام داده که به شرح زیر است:

* مهندس علوی برنامه اصلی شما در دوره جدید مجلس چیست؟

-برنامه در ابعاد مختلف قابل بحث و تأمل است، در بخش عمرانی باید در مورد زیرساخت ها تلاش مضاعف نمود تا از طریق اعتبارات ملی امکان تزاید اعتبار و افزایش سهم پروژه های زیرساختی کردستان فراهم آید. در بخش اقتصادی تهیه طرحی که شکاف بین مناطق کمتر توسعه یافته یا مناطق برخودار را کم کند.

از طریق سرمایه گذاری به عنوان نیروی محرک تولید و اشتغال و فناوری پیگیری خواهم کرد تا ایجاد تعادل و توازن اقتصادی در کشور ممکن گردد.

ضمن اینکه با این طرح گامی در راستای توسعه صنعتی، معدنی و کشاورزی مبتنی بر فناوریهای روز در مناطق کمتر توسعه یافته برآورده خواهد شد.

البته ناگفته پیداست باید تلاش کرد نگاه مسئولین نسبت به استان کردستان تغییر یابد و این نگاه مبتنی بر تفکری بلندمدت و استراتژیک باشد تا کردستان نسبت به میانگین کشوری با توجه به پتانسیل ها و قابلیت های که دارد، ارتقاء یابد.

*جناب علوی مشکلات شهرستانهای حوزه انتخابیه که در اولویت کاری شما قرار دارد، چیست؟

-مشکلات عدیده ای وجود دارد که اهم آنها بیکاری، فقر، اعتیاد خانمانسوز، عدم رفاه عمومی، تبعیض و ناعدالتی است که باید محیط کسب و کار و فرصتهای شغلی را با توجه به مطلب پیش گفته (سوال اول) فراهم کرد تا این مشکلات کم رنگ یا به حداقل برسد.

بی تردید اراده مسئولین برای این مهم قابل تأمل است که در جای خود نیاز به بحث بیشتری دارد.

** در سطح استان چه برنامه ای در دست دارید؟

-اعتراض شدید بنده به مدیریت آب در استان کردستان است، به رغم اینکه اقتصاد استان بیشتر بر صنعت کشاورزی، باغداری و دامپروری است متأسفانه آب سدهای کردستان که باید برای احیای کشاورزی تزریق شود، به استانهای همجوار هدایت می شود و استان کردستان خود بی نصیب از این نعمت الهی است. قطعاً یکی از مشکلات آینده استان بحث آب خواهد بود و همین طور منابع طبیعی و معادن که باید مفصل در این زمینه پیگیری و از مسئولین بخواهیم وضع استان را به سرانجام برسانند.

مشکلات ملی و منطقه ای که در اولویت کاریتان قرار دارد چیست؟

-ضعف مدیریت، عدم رشد اقتصادی، رکود تورمی در کشور، تکیه بر اقتصاد تک محصولی نفت و متأسفانه عدم پیگیری در جزئیات اقتصاد مقاومتی که می تواند مشکلات اقتصادی را به مرور مداوا کند.

بی توجهی به توانایی نخبگان منطقه بالاخص در استان کردستان و عدم اعتقاد به بومی گزینی مخصوصاً در مورد مدیرانی که هیچ اطلاعاتی از جغرافیا و فرهنگ و آداب و رسوم منطقه ندارند و علی القاعده به جای مدیریت قدرتمندانه، بیشتر تجربه اندوزی می کنند و …

*در حال حاضر در سطح ملی یکسری بحران وجود دارد، کدام بحران برای رفع و برطرف کردن آن در دستور جنابعالی و همکارانت قرار دارد؟

-بنظرم اگر دسته بندی کنیم، بحرانی ترین موضوع اشتغال بوده و رسیدگی به مسائل جوانان است که امروز دچار افسردگی، و ناامیدی شده اند و پیامد این بیکاری مشکلات عدیده و آسیب های ناخوشانید و ناگوار اجتماعی، سیاسی خواهد بود که باید به جد در موردش فکری کرد.

* انتظارات جنابعالی از دولت روحانی برای توسعه کردستان چیست؟

قریب به سه سال است از دولت آقای روحانی (تدبیر و امید) خواهش کردیم که برای توسعه استان همکاری کنند و به وعده های خود جامه عمل بپوشانند اما در مورد توسعه مع الاسف اراده ای برای توسعه اینگونه مناطق در دولت مشاهده نکردم و علیرغم جلسات متعدد متأسفانه نتیجه ای حاصل نشد بنابراین تکرار خواستها به نظرم دیگر جایگاهی ندارد. و باید نظرات و خواسته هایمان را در مقابل این نامهربانی ها در زمان خودش اعلام کنیم و پاسخ دهیم.

*در انتخابات مجلس جناح ها حضور پررنگی داشتند و عملاً رقابت بین جناح ها بود آیا جناح گرایی در مجلس نیز به این صورت خواهد بود.

-همیشه رقابت بین جناح ها وجود دارد اما در صحنه مجلس باید منافع و مصالح ملی ملحوظ نظر باشد نه منافع حزب و گروه خاص لذا اگر بیرون از مجلس بی اخلاقی حزبی وجود داشته باشد، این بداخلاقی در مجلس باید به حسن خلق و اراده ای برای رفع مشکلات کشور تبدیل شود. بهرحال وجود رقابت بین جناحها فی نفسه خوب و تأمل درک است لیکن باید هر رقابتی به توسعه و پیشرفت مملکت بیانجامد نه تأمین مالی قشر یا جناح خاص.

 


نوشته شده توسط:modir - 426 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 567
برچسب ها:
دیدگاه ها